Organizing Committee

General Co-Chairs
Alexander Clemm (Cisco, USA)
Piet Demeester (Ghent University - iMinds, Belgium)

TPC Co-Chairs
Filip De Turck (Ghent University - iMinds, Belgium)
Yixin Diao (IBM T.J. Watson Research Center, USA)
Choong Seon Hong (Kyung Hee University, Korea)

Keynotes/DEP Co-Chairs
Prosper Chemouil (Orange, France)
Doug Zuckerman (Applied Communications Sciences, USA)

Publication Co-Chairs
Deep Medhi (UMKC, USA)
Ramin Sadre (Aalborg University, Denmark)

Panels Co-Chairs
Joe Betser (The Aerospace Corporation, USA)
Jürgen Schönwälder (Jacobs University, Germany)

Experience Co-Chairs
Nikos Anerousis (IBM, USA)
Liam Fallon (Ericsson, Ireland)

Posters Co-Chairs
Luciano Paschoal Gaspary (UFRGS, Brazil)
Aldri Santos (University of Parana, Brazil)

Tutorials Co-Chairs
Lisandro Zambenedetti Granville (UFRGS, Brazil)
Hanan Lutfiyya (University of Western Ontario, Canada)

Dissertation Co-Chairs
Joan Serrat (UPC, Spain)
Rolf Stadler (KTH Royal Institute of Technology, Sweden)

Exhibits Co-Chairs
Brendan Jennings (Waterford Institute of Technology, Ireland)
Bruno Klauser (Cisco, Switzerland)

Local Arrangements Co-Chairs
Lies Boghaert (iMinds, Belgium)
Peter Van Daele (Ghent University - iMinds, Belgium)

Workshops Co-Chairs
Aiko Pras (University of Twente, The Netherlands)
Declan O’Sullivan (Trinity College Dublin, Ireland)

Patrons Co-Chairs
Olivier Festor (INRIA Nancy, France)
Chris Ward (Sirius XM, USA)

Publicity Co-Chairs
Latin America: Jose Marcos Nogueira (Univ Minas Gerais, Brazil)
Japan: Koji Sasayama (NTT, Japan)
Asia: Young-Tak Kim (Yeungnam University, Korea)
Europe: Burkhard Stiller (University of Zurich, Switzerland)
North America: Masum Hasan  (Cisco, USA)

Comsoc Coordinator
Bridget Erlikh (ComSoc, USA)

STG Co-Chairs
Myung-Sup Kim (Korea University, Korea)
Radu State (University of Luxembourg, Luxembourg)

Finance Co-Chairs
Steven Latré (Ghent University - iMinds, Belgium)
James Hong (POSTECH, Korea)

Treasurer
Bruce Worthman (IEEE, USA)

Online Presence and Webmaster
Jeroen Famaey (Ghent University - iMinds, Belgium)

Graphic Designer
Max Loskutnikov (ComSoc, USA)

Steering Committee
Raouf Boutaba (University of Waterloo, Canada)
Marcus Brunner (Swisscom, Switserland)
Alexander Clemm (Cisco, USA)
Olivier Festor (INRIA Nancy – Grand Est, France)
James Hong (Korea Telecom, Korea)
Aiko Pras (University of Twente, The Netherlands)
Vincent Wade (Trinity College Dublin, Ireland)
Doug Zuckerman (Applied Communications Sciences, USA)